جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی یکی از شایعترین جراحی های پالستیک صورت میباشد که نتایج آن معموال دائم و طوالنی مدت خواهد بود.

حداقل سن جراحی زیبایی بینی در خانمها ۱۷سال و آقایان ۱۸ سال میباشد.

رینوپلاستی به دو روش

بسته: بدون خط برش جلو بینی

باز: همراه با خط برش جلو بینی

صورت میگیرد.

در مواردی که بینی نیاز به تغییر زیاد داشته باشد بهترین تکنیک روش باز میباشد.
نقاهت عمل یک هفته و بدنبال آن نیاز به چسب به مدت ۶هفته تا ۲ماه میباشد.

 

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی :

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی اهمیت فراوانی دارد و رعایت آن نتیجه عمل بینی را رضایت بخش برای بیمار و جراح می کند.

توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی متداول برای برطرف کردن عیوب اکتسابی و بینی به منظور برخورداری از بهترین مادرزادی بینی است . پس از انجام عمل جراحی زیبایی که توسط نتیجه و عدم بروز مشکالت ، بیماران می بایست توصیه های بعد از عمل بینی ارائه می گردند را رعایت نموده و تا حد امکان به آنان عمل نمایند

توصیه جراح زیبایی بینی آورده ایم امیدواریم با عمل کردن های مهم بعد از عمل جراحی بینی را در این بخش از نمناک به توصیه ها بهبودی کامل را حاصل کنید.

نکات توصیه ای بعد از جراحی رینوپلاستی

بعد از عمل جراحی بینی الزم است که در روز اول استراحت کامل داشته باشید اما این استراحت باید به حالت نیمه نشسته باشد و از دو بالش برای این کار استفاده کنید . ضروری است تا یک هفته بعد ازعمل بینی استراحت نسبی داشته باشید و از پاین نگه داشتن سر اجتناب کنید ،

همچنین در این مدت باید از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

این بیماران تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و چناچه چیزی میل کنند باعث و استفراغ می شود.حدودا ۶ ساعت بعد از عمل می توان کمی آب نوشید و بروز حالت تهوع اگرمشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید.از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید اما باید از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خودداری شود تا به بینی آسیب وارد نشود .

غذاهای میکس شده ، نرم و آبکی مانند سوپ بهترین گزینه برای استفاده هستند . الزم است از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری شود و از رژیم
غذایی مایعات سرد استفاده کنید .

مهم ترین نکات برای مراقبت بعد از عمل بینی

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی اگر نیاز به تمیز نمودن بینی بود می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید )آب اکسیژنه( تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید .

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، هر روز دو بار چربی روی بینی را آرام تمیزکنید زیرا در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد.

رفع کبودی بعد از عمل جراحی بینی

همه افراد بعد از عمل بینی دچار کبودی می شوند که نگران کننده نیست و معموال تا ۱۰ روز از بین می رود اما بهتر است

برای رفع کبودی بینی تا ۴۸ ساعت اول )قبل از در آوردن تامپون ها( هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها کمپرس سرد و ۴۸ ساعت دوم )بعد از در آوردن تامپون ها( از کمپرس گرم استفاده نمایید.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی وقتی بینی مسدود گردد غدد بینی ترشح موکوز را افزایش می دهند مانند وقتی که می شوید.

در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی، یا سرماخوردگی دچار آلرژی ترشحات موکوزی افزایش می یابند و ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست،

جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان باال تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید.
با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی چقدر است

داخل وخارج بینی خارج می شوند و نحوه چسب زدن splintدر روز ششم بخیه ها و چسب و به شما آموزش داده می شود .

مدت زمان چسب زدن تا ۳ الی ۴ هفته است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت ۶ هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب حتما دوش بگیرید.

استحمام بعد از عمل بینی

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز فقط بدن خود را بشویید و برای این کار ازوان یا ریختن آب با خودداری کنید و برای اینکه تورم بینی ظرف روی بدن استفاده کنید. در این زمان از دوش گرفتن زیاد نشود و پانسمان ها خیس نشود از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید .

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به علت از دست دادن آب بدن دمای آن تا ۵/۳۷ درجه باال می رود که طبیعی می باشد ولی در صورت تب زیاد به پزشک مراجعه شود .

عوارض بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

بعد از عمل جراحی بینی تسکین درد ساده یا کدئین برای اینکه درد بعد از عمل جراحی کاهش یابد الزم است از استامینوفن و… اجتناب کنید . استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین

عینک زدن بعد از عمل جراحی

افرادی که برای ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنند باید توجه کنند که عینک نباید بر روی بینی قرار گیرد و می توانند عینکشان را با یک چسب به پیشانی خود نصب کنند و در صورت عینکی نبودن ، تا دو ماه از زدن عینک خودداری کنند . استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، اشکالی ندارد .

بعد از عمل جراحی بینی شستشوی بینی

بعد از عمل جراحی تنفس کردن به علت بودن تامپون ها در بینی به سختی انجام می شود ولی برای اینکه این کار را راحت تر کنیم الزم است بینی خود را بشوییم . برای این کار از اسپری بینی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که گچ بینی خیس نشود. به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار شستشو دهید .

توصیه های مهم دیگر بعد از عمل جراحی بینی

 • نرم و آهسته بشویید. دندانهایتان را با مسواک
 • از خندیدن ، گریه کردن خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید .
 • برای جابجا نشدن لب باال و بینی را دستکاری نکنید.
 • مکالمات تلفنی و صحبت هایتان را کوتاه کنید .
 • نرم بینی را خشک کنید. از فین کردن اجتناب کنید و با یک دستمال کاغذی
 • لباس هایی که دکمه دارند و نیاز نیست از سر پوشید را استفاده کنید.
 • از رفتن به استخر و شنا خود داری کنید.
 • برای جلوگیری از تورم بینی از رفتن به مکان هایی که آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت دارند • به مدت دو ماه خودداری کنید

توصیه های کلیدی برای مراقبت بعد از عمل بینی

 • دو ماه سیگار نکشید و در کنار افراد سیگاری ننشینید.
 • از ضربه زدن به بینی اجتناب کنید.
 • و یا پماد ترمیمی بزنید. روی بخیه های بینی پماد تتراسایکلین
 • بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی جهت جذب خونابه گذاشته می شود که بهتر است در • صورت خونی شدن تعویض کنید
 • در پاها، بلند شوید و راه بروید و وقتی در حال استراحت برای کاهش خطر لخته شدن خون •هستید بارها و بارها مچ پای خود را خم کنید و از کسی بخواهید تا پشت ساق پایتان را ماساژ دهد

مراجعات شما بعد از عمل بینی به این صورت است که :

 • یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی ،
 • سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب ،
 • مراجعات بعدی یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود.